top of page

Посоки - поколения - памет

  • Writer: Denitsa Tomova
    Denitsa Tomova
  • Jun 3
  • 2 min read

  


                    

След прекрасната бутикова изложба от колекцията на  Дарик в Къща – музей „Дечко Узунов“ в Казанлък, насочваме поглед към Ямбол с експозицията  БРЕГОВЕ.

Гостуваме в обновената Градска художествена галерия, носеща името на световния български модернист и писател Жорж Папазов.


Куратор на изложбата е Стойка Цингова.


„Брегът е ивицата на взаимодействие между сушата и водата. Брегът е граница, но и пристан. Той може да примамва и зове, да носи спокойствие и наслада. Може да е недостъпен, но и да е нещо, към което се стремим, да бъде носталгия или мил спомен по онова, което е отминало безвъзвратно. Брегът е състояние. Брегът е отправна точка, но и точка, която да достигнем.

Изложбата „Брегове“ представя избрани творби от богатата колекция на Дарик Радио, която е градена две десетилетия и половина и съдържа около 200 автори от различни поколения и с различни пластични търсения. Тя съхранява произведения, създадени изключително на пленера „Звук и цвят“, стартирал през 1999 г. Неговата поява помага за генерирането на нови творения и  формирането на публичния интерес към съвременното визуално изкуство.


Избраните творби са обединени от формалното сюжетно предпочитание на техните автори и показват как последните виждат брега, като обект на изобразяване. За едни брегът е пространство, населено с фигури и обекти, за други е спокойно и самотно място, където времето сякаш е спряло и зрителят се слива с безвремието. От едни творби се усеща дъхът на морето, полъхът на морския бриз, движението на водата, крясъкът на гларусите, а в други се акцентира на предметите, които се откриват на пясъчната ивица. В част от картините брегът и водата са представени в опозиция един на друг – подвижно-неподвижно, близко-далечно. В други – отсъствието на едното (вода или суша) засилва усещането за другото.

Названието на изложбата има и символен прочит. Всяка избрана творба ни докосва до „бреговете“ на фантазията и творческата душевност на художниците и ни показва „различни светове“, родени от съзидателната им същност на визуални демиурзи.


Любопитно е да се проследи как пленерната задача се възприема от всеки творец и се пречупва през личното му светоусещане, понякога далечно на морската тематика, и как всеки автор остава верен на себе си и на пластичния си език и чрез него пресъздава идеята за бряг. Колко различен и същевременно красив във всички интерпретации може да бъде той.“

 

В експозицията БРЕГОВЕ участват 40 съвременни български художници от различни поколения, рисували и общували заедно през годините :

 

Албена Петкова, Андрей Даниел, Атанас Атанасов, Атанас Парушев, Василка Монева,

Велико Маринчевски, Велислава Гечева, Веселин Дамянов – ВЕС, Горан Тричковски, Греди Асса, Десислава Минчева, Деян Янев, Елена Калудова,

Емануела Ковач, Захари Каменов, Ивайло Мирчев, Иван Димов, Иво Бистрички,

Ирма Водева,  Йордан Парушев, Калия Калъчева, Калоян Илиев-Кокимото,

Кольо Карамфилов, Красимир Добрев, Лора Пармакова, Людмил Лазаров, Магда Абазова, Мими Добрева, Момчил Георгиев, Надежда Кутева, Нина Ковачева – Нина, Нора Ампова, Петър Дочев, Радоил Серафимов, Румен Атанасов, Слав Недев, Стефан Божков, Стефан Марков, Цветан Казанджиев, Явора Петрова

 

Откриването е на 8 май, а експозицията е част от проекта

ПОСОКИ/ ПОКОЛЕНИЯ/ ПАМЕТ, подкрепен от Министерство на културата.

 
 
 

Comments


bottom of page